Tradycje szkoły

Święto Szkoły

Najradośniejsze dni w Szkole, przypadające zazwyczaj na majowy lub czerwcowy piątek i sobotę. Organizowane z rozmachem, na stałe wpisały się w tradycję Oliwy. Święto rozpoczynamy w galowych strojach oficjalnymi apelami, podczas których nagrodzeni zostają najlepsi uczniowie oraz sportowcy. Są  to podniosłe chwile, które uświetniają swoją obecnością przedstawiciele władz miasta i kuratorium. W ostatnich latach Święto Szkoły wiązało się z otwarciem nowoczesnego kompleksu boisk oraz obchodami 60-lecia istnienia naszej placówki.

Drugi dzień obchodów wpisał się także w tradycję Oliwy. Składają się na niego: różnobarwny pochód przebierańców, który tworzą poszczególne klasy, przemierzające ulicami Oliwy oraz festyn, który słyszalny jest w dalekich zakątkach dzielnicy.

Międzyszkolny Konkurs Fotograficzny "Oliwa"

Kolejna uroczystość, która wpisuje działanie Szkoły w życie zabytkowej dzielnicy Gdańska. Dzięki konkursowi nie tylko  zostają utrwalone przepiękne zakątki Oliwy, ale tworzy się swoista wizja najbliższego otoczenia.

Konkurs organizowany prze panie: Jolantę Dybizbańską, Satnisławę Lompertę oraz Annę Stachowiak, zyskał taką rangę, że co roku zwiększa się liczba nadsyłanych zdjęć. Jego prestiż podnoszą także: członkowie jury, sponsorzy, goście odwiedzający wernisaż oraz fakt, że wystawę można obejrzeć w Bibliotece Olwiskiej oraz w Ratuszu Miasta.

Wszystkich zainteresowanych odsyłamy także do okolicznościowej broszury "Oliwa" wydawanej w związku z kolejnymi edycjami konkursu.

Spotkania z ciekawymi ludźmi

Życie Szkoły byłoby monotonne, gdyby nie urozmaicać go różnymi uroczystościami. Jedną z form są spotkania z ciekwaymi ludźmi. Główną ich organizatorką jest pani Katarzyna Warnicka, która nie wiadomo jak!, ale "ściąga" do naszej szkoły takie osobistości świata polityki jak np. Bogdan Borusewicz - marszałek Senatu, Sylwester Pruś - wiceprzewodniczący Rady Miasta, Jarosław Wałęsa - poseł PO, czy też Katarzyna Hall - Minister Edukacji Narodowej.

Imprezy Samorządu Uczniowskiego

Samorząd Uczniowski kultywuje, ogólnie rzec biorąc, tradycję zabawy! W związku z tym, dbając o to, aby uczniowie nie popadli w nudę, organizuje różnego rodzaju imprezy okolicznościowe.

Wróży w andrzejki, rozdaje prezenty w mikołajki, tworzy pocztę walentynkową - 14 lutego. Wykracza poza te ramy, organizuje spektakularne imprezy pod takimi tytułami jak: Wybór Mistera Szkoły, Kici, kici - boom (otrzęsiny pierwszoklasistów), Supergimnazjalistka.

Do historii Szkoły przeszedł także Tydzień Języka Polskiego, kiedy to uczniowie wykonywali plakaty, uczestniczyli w potyczkach językowych czy sesji popularnonaukowej.

Pasowanie na ucznia

Coroczne święto naszych pierwszaczków, do którego przygotowują się cały wrzesień. A jest do czego! Bez tej uroczystości nie staliby się przecież uczniami. Uczestniczą w niej także rodzice i dziadkowie najmłodszych uczniów. Jest to chyba "najgłośniejsza" z naszych tradycji szkolnych. "Najgłośniejsza", bo pierwszakom tudno opanować emocje podczas pierwszego publicznego występu. A muszą tyle kwestii zapamiętać, a to, na które kolanko klęknąć przy pasowaniu, a to, który paluszek odcisnąć w Księdze Uczniów. Nie trzeba nikogo przekonywać, że to niezwykle sympatyczna impreza.

Pożegnanie klas III gimnazjalnych

Świeto trzecioklasistów - uroczyste, ale niezwykle wesołe. Uroczyste, ponieważ podczas apelu składają oni przysięgę o rozsławieniu imienia szkoły, dziękują nauczycielom i rodzicom. Wesołe, gdyż w programie artystycznym z dystansem patrzą na to, co działo się w szkole przez trzy lata. Karykaturze poddają zarówno siebie jak i nauczycieli. Parodiują ciekawe lekcje, wręczają nagrody, różnego typu,ulubionym nauczycielom. Śpiewają, tańczą, recytują. Konwencje są różne - ale zabawa zawsze taka sama!

Uroczyste pożegnanie  kończy polonez, do którego gimnazjaliści przygotowują się prawie miesiąc, a więc efekt bywa naprawdę imponujący. Radosne pożegnanie to dyskoteka łącząca wszystkich trzecioklasistów

Rok sportowy - otwarcie i zakończenie

Szkoła o statusie sportowym nie może obyć się bez tego święta. Otwarcie roku sportowego następuje we wrześniu i zazwyczaj wiąże się z Międzynarodowym Turniejem Piłki Ręcznej - jednej z dyscyplin trenowanych w naszej szkole.

Zamknięcie roku stanowi zaś imponująca feta w Hali Olivii i podsumowanie osiągnięć w hokeju na lodzie - dyscypliny także trenowanej przez naszych uczniów we współpracy z GKS Stoczniowiec.